Ruletka4U.com

Ruletka bez tajemnic. Poradnik gracza, czyli wszystko o ruletce. Historia, zasady, systemy i porady poparte teorią i praktyką.

System Fibonacciego – system gry w ruletkę


System Fibonacciego należy do progresywnych systemów gry. Jest on oparty o ciąg liczb, którego kolejne wyrazy tworzy się sumując dwa wyrazy poprzednie. Ciąg ten został określony przez włoskiego matematyka – Leonarda z Pizy, który był nazywany Fibonaccim, i nazwany od jego twórcy ciągiem Fibonacciego.

Leonardo Bonacci - Fibonacci

Pierwszych 15 wyrazów tego ciągu wygląda następująco:

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377


Posługując się tym ciągiem w ramach systemu Fibonacciego, kolejne wyrazy ciągu traktujemy jako mnożnik dla stawki podstawowej i rozpoczynamy od drugiego wyrazu ciągu, czyli 1 (odrzucamy oczywiście zero).

Zasada gry jest taka, że w przypadku wygranej, przesuwamy się w lewo o 2 pozycje (obniżenie stawki), w przypadku przegranej w prawo o jedną pozycję (stawka rośnie).

Ale żeby grać tym systemem nie musimy się uczyć tego ciągu na pamięć… Wystarczy pamiętać, że pierwszym wyrazem ciągu jest zawsze zero.
W praktyce można wykorzystać do tego kartkę papieru i ołówek.

Wyznaczamy stawkę podstawową, np. 1 żeton. Zapisujemy cyfrę 1 na kartce. Jeżeli wygramy od razu na początku, stawiamy dalej 1 żeton, czyli stawkę początkową. Jeżeli przegramy, wpisujemy na kartce kolejny wyraz ciągu, czyli sumę 0+1=1.
Nasz zapis może wyglądać np. tak: [0], 1, 1. I obstawiamy 1 żeton.
Jeżeli znowu przegrywamy, sumujemy 2 ostatnie cyfry i dopisujemy do kartki. Nasz zapis będzie wyglądał tak: [0], 1, 1, 2. Stawiamy 2 żetony. Jeżeli przegramy powtarzamy operację i na naszej kartce pojawia się kolejna liczba: 3 ( [0], 1, 1, 2, 3 ). Stawiamy 3 żetony. Jeżeli wygramy, skreślamy 2 ostatnie liczby z kartki (3 i 2) i wracamy do stawki 1.
Zapisując każdą grę w oddzielnej pozycji uzyskujemy:

  1. [0], 1 – stawiamy 1 żeton – przegraliśmy
  2. [0], 1, 1 – stawiamy 1 żeton – przegraliśmy
  3. [0], 1, 1, 2 – stawiamy 2 żetony – przegraliśmy
  4. [0], 1, 1, 2, 3 – stawiamy 3 żetony – wygrywamy
  5. [0], 1, 1 – stawiamy 1 żeton – …

Wg innej odmiany tego systemu w przypadku wygranej przesuwamy się tylko o jedną pozycję w lewo, czyli skreślamy tylko jedną liczbę – wracamy do stawki z poprzedniego zakładu.

I z reguły w tym systemie gramy do osiągnięcia 2-ch wygranych, potem zaczynamy od początku.

Jest to system w pewnym sensie bezpieczniejszy i mniej ryzykowny od systemu Martingale, który również jest oparty na progresji. Stawki w tym systemie – przynajmniej przy pierwszych wyrazach ciągu nie rosną tak szybko, jak w przypadku systemu Martingale.
Jednak wg mojej opinii nie jest to najlepszy system dla tych, którzy chcą wygrywać. Grając nim również możemy mieć problem…

Jeżeli chcesz porównać system Fibonacciego z innymi systemami progresywnymi, zapraszam do zapoznania się z artykułem „Podstawowe systemy progresywne – porównanie„.

Powodzenia w grze.