Ruletka4U.com

Ruletka bez tajemnic. Poradnik gracza, czyli wszystko o ruletce. Historia, zasady, systemy i porady poparte teorią i praktyką.

Historia Ruletki


Historia ruletki

Korzenie ruletki sięgają XVII wieku. Za wynalazcę ruletki uznaje się Blaise Pascala, francuskiego matematyka, fizyka, filozofa i pisarza, który m.in. zajmował się badaniami ciśnienia atmosferycznego, próżni i prawdopodobieństwa. I… gdyby ktoś się nad tym zastanawiał, to tak – to ten sam człowiek, który sformułował twierdzenie Pascala, prawo Pascala i na którego cześć nazwano jednostkę ciśnienia – Pascal i język programowania Pascal.

Blaise Pascal - wynalazca ruletki

Podstawy ruletki stworzył on ok. roku 1645 (niektóre źródła podają, że 1650), przy okazji badań filozoficznych i teologicznych. Celem stworzonego przez niego koła było odtwarzanie przypadkowości zdarzeń.
Oficjalnie ruletka jako gra zaczęła funkcjonować na początku XVIII wieku, w czasach Ludwika XVI, kiedy to wprowadzono ją do ekskluzywnych, paryskich klubów: Palais Ro-yal i Palais Frascati.
Ale nie było to jeszcze koło, jakie znamy z współczesnej ruletki. Było to koło równych szans, nie dające przewagi żadnej ze stron.
Ten fakt zauważyli bracia Francis i Louis Blanc, twórcy pierwszego kasyna w Monako.
I w 1842r. dołożyli do ruletki dodatkową liczbę – zero. I skończyła się era równych szans w ruletce…
Wkrótce ruletka, którą już zaczęto określać mianem królowej kasyn, trafiła do Stanów Zjednoczonych, gdzie dokonano kolejnej, zwiększającej szanse kasyna – modyfikacji. Dodano kolejne pole – podwójne zero.

W 1837 roku król Francji – Ludwik Filip I – wprowadził zakaz uprawiania gier hazardowych. Spowodowało to rozprzestrzenienie się ruletki na kraje ościenne.

Obecnie ruletka jest jedną z najpopularniejszych gier hazardowych na całym świecie. Jej popularność wynika chyba przede wszystkim z tego, że gra ta charakteryzuje się prostymi zasadami i losowością.